Koronavirus

Rehabilitační holešovické centrum je jakožto zdravotnické zařízení i nadále v provozu bez omezení.

Vzhledem k epidemii koronaviru jsme zavedli zvýšená hygienická opatření.

Informace o prevenci proti šíření koronaviru

1. Co je koronavirus?
Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také závažnější choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
Nový typ koronaviru označovaný jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2 (původně označený jako 2019-nCoV), případně také jako wuchanský koronavirus, se objevil poprvé v na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

2. Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle.

3. Jaké jsou příznaky onemocnění?
Příznaky onemocnění jsou podobné chřipce. Jedná se o zvýšenou teplotu, dušnost, kašel, bolesti svalů či únava. Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

4. Jak se proti nákaze COVID-19 preventivě chránit?
Důležité je postupovat tak, jako při běžném virovém onemocnění tzn. dodržovat základní hygienická pravidla. V současné době Ministerstvo zdravotnictví nedoporučuje cestovat do zasažených oblastí, v případě nezbytných zahraničních cest doporučuje resort zdravotnictví registraci do systému DROZD

Dále Ministerstvo zdravotnictví doporučuje:

  • často si mýt ruce vodou a mýdlem
  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • používat například i dezinfekci na ruce na bázi alkoholu
  • nezdržovat se v místech s vyšší koncentrací osob
  • při kýchání/kašlání si zakrývat ústa kapesníkem, paží nebo rukávem – nikdy si nezakrývat ústa rukou!